zwrot pożyczki rodzinnej

Pożyczka od rodziny to świetne rozwiązanie, które może zastąpić kredyty bankowe i zwyczajne pożyczki. Jednak mimo wszystko takie wsparcie finansowe powinno być udzielane zgodnie z prawem, ab można było się uchronić przed wszelkimi, niekorzystnymi konsekwencjami. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi pożyczek od rodziny. 

Zwróć pożyczkę zgodnie z prawem

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wszelkie kwestie związane z pożyczkami są uregulowane w kodeksie cywilnym. Przepisy określają, że takiego wsparcia mogą udzielać różne instytucje, zarówno banki jak i wszelkie instytucje i przedsiębiorstwa niefinansowane oraz osoby fizyczne. Dlatego zgodnie z prawem, można użyć tego rozwiązania, także w przypadku rodziny. W wielu przypadkach jest to bardzo korzystna alternatywa. 

Udokumentowanie pożyczek w rodzinie 

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że drobne i niewielkie pożyczki od osób z najbliższej rodziny, nie trzeba sformalizować, ani płacić od nich podatku czy zgłaszać je do urzędu skarbowego, jeżeli nie przekraczają kwoty 9637 zł

Warto zaznaczyć, że według prawa najbliższa rodzina to:

  • dzieci,
  • wnuki,
  • prawnuki,
  • rodzice,
  • dziadkowie,
  • pradziadkowie,
  • rodzeństwo,
  • pasierb,
  • teściowie.

Jeśli więc pożyczka będzie pochodziła od kogoś z tych osób i będzie spełniała pozostałe warunki, nie trzeba przejmować się żadnymi formalnościami. 

Jeżeli jednak pożyczka od rodziny przekracza kwotę 9637 zł, niestety konieczne jest dopełnienie kolejnych obowiązków. Co prawda możliwe jest uniknięcie podatku, jednak trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy przesłać pożyczkę pocztą. Kolejną kwestią jest złożenie odpowiedniej deklaracji w urzędzie skarbowym. 

Warunki zwrotu pożyczki

Zwrot pożyczki od rodziców lub rodziny powinien się odbyć zgodnie z warunkami opisanymi w umowie. Dokument ten powinien jednoznacznie określać warunki udzielenia wsparcia finansowego. Trzeba w niej zawrzeć datę i miejsca zawarcia umowy, typ zobowiązania, jego wysokość, okres pożyczki, wysokość oprocentowania (jeżeli zostało ustalone), sposób spłaty pożyczki, wysokość rat. 

Dokładnie spisana umowa pozwala uniknąć problemów i niedomówień związanych z zaciągnięciem pożyczki. Warunki powinny być zaakceptowane przez obie strony i jasno określone. Jeżeli pożyczka jest oprocentowana, pożyczkodawca będzie musiał pamiętać o wskazaniu dochodu z odsetek w rocznym zeznaniu podatkowym. Jest to bardzo ważne. 

Jeżeli pożyczkobiorca będzie zwlekał ze spłatą zadłużenia, możesz je odzyskać na mocy odpowiednich zapisów prawa. Dlatego warto się zabezpieczyć i spisać dokładną umowę. Nie od dziś wiadomo, że nawet najlepsze relacje mogą zostać zachwiane z powodów finansowych. Moc prawną ma umowa, która zostanie potwierdzona notarialnie. Ponadto w razie kontroli z urzędu skarbowego taki dokument może być potrzebny. 

Pożyczki w rodzinie to często wykorzystywane rozwiązanie. Ludzie nie zawsze ufają instytucjom użytku publicznego. Czasami problemem jest brak zdolności kredytowej, czy problemy ze spłacaniem rat różnych zadłużeń. W takich sytuacjach warto zdecydować się na taką alternatywę. Dobrze jest jednak dokładnie przemyśleć takie rozwiązanie. Pieniądze to temat, który może nam przysporzyć wielu problemów. Warto pamiętać, że nawet pożyczka od rodziny to zadłużenie, które tak czy tak trzeba spłacić. Pożyczając pieniądze od rodziny, warto, byś zadbał o określenie warunków odroczenia spłaty. Sytuacje mogą być różne, dlatego zabezpiecz się przed wszelkimi możliwościami. Pamiętaj o tym, aby i pożyczkodawca i pożyczkobiorca mogli być spokojni.

Warto przeczytać: