Dziedziczenie długów – co oznacza i na czym polega

W ostatnim czasie doświadczyłeś śmierci bliskiej osoby i zastanawiasz się, czy oprócz spadku mogłeś odziedziczyć także zobowiązania finansowe? Niespłacone w przeszłości pożyczki, kredyty i inne zobowiązania mogą być sporym problemem dla potencjalnych osób, które odziedziczą spadek. Kiedy następuje dziedziczenie długów?

O sprawy dziedziczenia warto więc zadbać jeszcze za życia wszystkich zainteresowanych spadkiem osób. Sprawdź, na czym polega dziedziczenie długów w Polsce i jak uniknąć problemów finansowych w razie śmierci bliskich osób.

Jak wygląda dziedziczenie długów w Polsce?

Prawo w Polsce jasno wskazuje, w jakich sytuacjach dochodzi do dziedziczenia długów oraz w jaki sposób można uniknąć sporych kłopotów finansowych. Od 2015 roku prawo w Polsce sporo zmieniło jeśli chodzi o kwestię dziedziczenia. Dzięki temu obecnie spadkobierca dziedziczy długi zmarłego tylko do wysokości majątku pozostałego po zmarłej osobie. Dzięki temu, jeżeli zmarła osoba nie pozostawiła po sobie żadnego majątku poza długami, spadkobierca nie będzie zobowiązany do spłaty jego długów. Uwaga! Taka forma dziedziczenia nazywana jest dziedziczeniem z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeśli wiesz, że bliska Ci osoba ma spore długi i nie jest w najlepszej kondycji zdrowotnej, koniecznie załatw z nią wszelkie sprawy związane z dziedziczeniem. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób nie odziedziczyć długów po zmarłej osobie? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Sytuacja, w której zmarła osoba nie pozostawiła po sobie testamentu, mogą być dosyć problematyczne. W takich sytuacjach spadek jest dziedziczony przez najbliższych zmarłego, czyli małżonków, dzieci lub inne osoby, które według polskiego prawa mogą zarządzać majątkiem.

Uwaga! Zawsze po śmierci bliskiej Ci osoby masz pół roku, aby podjąć decyzję o tym, czy chcesz odziedziczyć spadek czy też nie. Mowa tutaj również o spadku wraz z długami. W tym celu udaj się do notariusza i złóż zaświadczenie. Zadecyduj w nim, czy odrzucisz spadek czy przejmiesz go z pełną odpowiedzialnością prawną.

Kiedy warto odrzucić spadek? Podpowiadamy!

Odrzucenie spadku przez Ciebie nie musi być jednoznaczne z tym, iż ten zostanie jednocześnie odrzucony przez Twoje dzieci. Jeśli jednak zmarła osoba miała spore długi, lepiej podejmij stosowne kroki, by wykluczyć swoje dzieci z linii dziedziczenia po zmarłym. Twoje dziecko powinno w tym celu złożyć stosowne oświadczenie. Choć w przypadku osób niepełnoletnich zgodę na wydanie takiej decyzji wydaje sąd (robisz to w imieniu dziecka).

Kiedy zmarła osoba nie pozostawiła żadnej dokumentacji dotyczącej zadłużenia, lepiej zastanów się nad opcją odrzucenia spadku. Dlaczego? Głównie z tego względu, iż liczne zadłużenia mogą być jeszcze większym problemem, aniżeli dziedziczenie spadku. Jeśli długi są spore, wierzyciele zajmą większość spadku, a Ty pozostaniesz z niczym. Dodatkowo stracisz tylko czas na formalności urzędowe. Jeśli masz podejrzenia, że zadłużenie przekracza wartość majątku zmarłego – lepiej odrzuć spadek i śpij spokojnie.

Tylko jeśli w ciągu 6-miesięcy od czasu powstania obowiązku przyjęcia lub odrzucenia spadku złożysz u notariusza stosowny wniosek o odrzuceniu. Wówczas będziesz w pełni chroniony dzięki nietykalności przed wierzycielami.

Przeczytaj: Zajęcie komornicze – jak dogadać się z komornikiem?

W jaki sposób można przyjąć spadek po zmarłej osobie?

Obecnie w Polsce istnieją trzy sposoby na to, aby odziedziczyć spadek. Niezależnie od tego czy po śmierci danej osoby został odczytany testament, czy też nie, spadkobierca zawsze powinien określić jasno swoje stanowisko. Zrobisz to na trzy proste sposoby, a mianowicie:

  • przyjęcie spadku w całości – w tym przypadku dziedziczysz zarówno majątek, jak i wszystkie długi zmarłej osoby;
  • odrzucenie spadku w całości – dzięki temu unikniesz konieczności spłaty zobowiązań zmarłego;
  • przyjęcie spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza – dzięki temu odziedziczysz długi zmarłego, ale tylko do wysokości dziedziczonego majątku, a nie za całe istniejące zadłużenie.

Czy dziedziczenie długów przechodzi na dzieci?

Jeśli prawni spadkobiercy nie przyjmą spadku, dalszy obowiązek podjęcia decyzji o dziedziczeniu spadnie na kolejne osoby np. Twoje dzieci. Jeśli chcesz zabezpieczyć je przed problemem z długami zmarłej osoby, koniecznie udaj się do sądu. Poproś to wydanie pozwolenia na podjęcie decyzji np. o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka. To jedyny skuteczny sposób na walkę z długami, które można odziedziczyć w spadku.

Warto przeczytać: