Co to jest zdolność kredytowa i czy wpływa na pożyczki od rodziny

Zastanawiasz się, czym jest zdolność kredytowa i jaki ma wpływ na późniejsze składanie wniosków o nowe zobowiązania finansowe w bankach? Wbrew pozorom ten czynnik to podstawowy wyznacznik dla banków odnośnie tego czy dany klient jest wiarygodny względem spłaty ewentualnych zobowiązań finansowych w przyszłości. Czy ma znaczenie przy pożyczkach od rodziny?

Jeśli masz negatywne wpisy w BIK, wynikające z problemów finansowych w przeszłości i Twoje dochody nie są zbyt wysokie, musisz liczyć się często z odmowną decyzją ze strony banku. Otrzymasz ją po złożeniu wniosku o kredyt lub pożyczkę gotówkową. Sprawdź, czym jest zdolność kredytowa i w jaki sposób można ją poprawić.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to najprościej mówiąc kluczowe pojęcie, które pojawia się w tematyce kredytów i pożyczek dla klientów indywidualnych i nie tylko. Wielu konsumentów bardzo często spotyka się z tym terminem podczas wnioskowania o kredyt w banku. Warto wiedzieć, że sama zdolność jest mocno związana z wiarygodnością potencjalnego kredytobiorcy, gdyż pozwala ocenić szansę bezproblemowej spłaty finansowania w przyszłości.

Kiedy zdolność kredytowa ma znaczenie?

Ogólnie rzecz biorąc zdolność kredytowa to po prostu wyznacznik kwoty, jaką dana osoba może zaciągnąć w danej instytucji finansowej w ramach konkretnego produktu bankowego. Jest ona proporcjonalna do aktualnej sytuacji finansowej klienta i jego zarobków. Zdolność kredytową najczęściej oblicza się podczas wnioskowania o kredyty gotówkowe i hipoteczne, ale również pożyczki pozabankowe. Dla pożyczki od rodziców czy rodziny nie ma znaczenia.

W poniższych dwóch przypadkach obliczanie zdolności odbywa się jednak na zgoła różnych zasadach.

 1. Dla kredytów hipotecznych zdolność obliczana jest w szczególności długoterminowo, a podczas analizy finansowej wnioskodawcy nie zawsze uwzględnia się wszystkie źródła dochodu. Podczas obliczania zdolności w trakcie wnioskowania o finansowanie zakupu nieruchomości najczęściej bierze się pod uwagę czas trwania umowy. W najlepszej sytuacji są osoby pracujące na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony już od wielu lat. Niektóre banki natomiast w ogóle nie akceptują dodatkowych dochodów z umów o dzieło lub zlecenie.
 2. Dla kredytów gotówkowych sprawa jest nieco prostsza, gdyż banki mniej rygorystycznie podchodzą do sposobu obliczania zdolności kredytowej. W tym przypadku bank bierze pod uwagę praktycznie każde źródło dochodu wnioskodawcy pod warunkiem, że umowa trwa już jakiś czas. Najczęściej minimalny okres akceptowany przez banki to 3 miesiące.

Kiedy oblicza się zdolność kredytową?

Zdolność kredytową oblicza się praktycznie zawsze podczas wnioskowania o różnego rodzaju rodzaje finansowania takie jak:

 • kredyty gotówkowe,
 • pożyczki ratalne,
 • kredyty studenckie,
 • niektóre chwilówki,
 • kredyty inwestycyjne,
 • pożyczki i kredyty hipoteczne (brak zdolności to kategoryczna odmowa ze strony banku).

Warto nadmienić też, że zdolność kredytowa będzie też mieć wpływ na możliwość uzyskania karty kredytowej, limitu na koncie bankowym, a także podpisania umowy leasingu. Ogólnie rzecz biorąc obliczona przez bank zdolność kredytowa to podstawowy wyznacznik tego, w jakiej wysokości i na jakich warunkach zobowiązania finansowe będą dostępne dla konkretnej osoby.

Co wpływa na wysokość zdolności kredytowej?

Podczas obliczania zdolności kredytowej banki uwzględniają wiele czynników takich, jak:

 • rodzaj umowy, w ramach której otrzymuje się wynagrodzenie;
 • wysokość wynagrodzenia;
 • wysokość zobowiązań finansowych;
 • historia kredytowa;
 • wiek;
 • stan zdrowia.

Jak widać, wiele czynników może mieć wpływ na wysokość zdolności kredytowej. Podstawowym elementem, który ma ogromne znacznie jeśli chodzi o ustalenie dostępnej kwoty finansowania, jest wysokość dochodu netto w gospodarstwie domowym, a także aktualne zadłużenia finansowe. Oprócz tego im starszy kredytobiorca, tym jego zdolność będzie niższa. Co ciekawe, zły stan zdrowia np. choroby nowotworowe mogą całkowicie wykluczyć daną osobę z możliwości wnioskowania o jakiekolwiek zobowiązanie finansowe w banku.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Oczywiście jest kilka sposobów na zwiększenie swojej zdolności kredytowej, a mianowicie:

 1. Spłata aktualnych obciążeń finansowych.
 2. Zwiększenie dochodów w gospodarstwie domowym.
 3. Usunięcie negatywnych wpisów w BIK (Biurze Informacji Kredytowej).

Powyższe trzy sposoby to podstawowe działania, które realnie wpływają na ocenę zdolności kredytowej przez banki. Przed rozpoczęciem trudnej drogi w celu uzyskania finansowania w banku, warto wiedzieć, czym dokładnie jest zdolność kredytowa, w jaki sposób jest obliczana oraz jak można ją zwiększyć w kilku prostych krokach. Jeśli nie posiadasz żadnych zobowiązań i nigdy nie korzystałeś z produktów finansowych, możesz pomyśleć o skorzystaniu z zakupów na raty. Jeśli chcesz sprawdzić, jak wziąć coś na raty, przeczytaj poradnik: https://chwilowo.pl/prasa/jak-sprawdzic-czy-moge-wziac-cos-na-raty/.

Zdolność kredytowa a pożyczki od rodziny

W przypadku pożyczek od rodziny Twoja zdolność kredytowa nie będzie miała znaczenia. Takie pożyczki nie są weryfikowane w bazach dłużników i dzieją się poza bankami i innymi instytucjami. Są udzielane na podstawie zaufania do danego członka rodziny. Jest więc to sposób na to, by otrzymać środki bez odpowiedniej historii kredytowej. Jeśli chcesz skorzystać z takiej opcji, porozmawiaj ze swoimi bliskimi.